Nożyce elektryczne do żywopłotu – czy warto je kupić?

Nożyce elektryczne do żywopłotu – czy warto je kupić?

Poza kwiatami i trawą, w większości ogrodów znajduje się również żywopłot. Pozwala on osłonić się od sąsiadów czy przechodniów, aby swobodniej czuć się na własnej posesji. Jednak czym przycinać żywopłot, aby dobrze się prezentował? Jednym z częściej polecanych sprzętów są elektryczne nożyce. Czy rzeczywiście warto je kupić?

Zalety elektrycznych nożyc do żywopłotu

Jeśli w ogrodzie rośnie tylko kilka krzewów, można je swobodnie przycinać np. zwykłym sekatorem. Jednak jeżeli jest ich bardzo dużo, lepiej zainwestować w nożyce elektryczne do ogrodu. To stosunkowo tanie urządzenie, które nie jest zbyt hałaśliwe. Dlatego sąsiedzi nie powinni uskarżać się na zakłócanie ich spokoju. Ponadto elektryczny sprzęt nie emituje do środowiska szkodliwych spalin (w przeciwieństwie do spalinowego), więc praca w ogrodzie jest bardziej komfortowa.
Czasem słyszy się, że zasilane sieciowo nożyce mocno ograniczają swobodę ruchów. Nie musi tak być, jeśli kupimy model z odpowiednio długim przewodem. Co prawda na rynku dostępne są też urządzenia zasilane akumulatorowo, ale nie zawsze sprawdzają się równie dobrze, co zwykłe modele elektryczne. Nożyce z wbudowaną baterią często działają nieco mniej efektywnie.

Jakie elektryczne nożyce do żywopłotu kupić?

Kupując nożyce elektryczne do żywopłotu, musimy koniecznie sprawdzić kilka ważnych kwestii. To przede wszystkim:
moc – powinna być jak najwyższa, zwłaszcza jeśli sprzęt ma służyć do przycinania grubszych gałązek. Jej wartość najczęściej wynosi ponad 400 W;
waga – nożyce nie mogą być za ciężkie, bo trudno je będzie utrzymać w dłoniach. Konieczność robienia częstych przerw na odpoczynek sprawia, że całkowity czas pracy w ogrodzie znacząco się wydłuża. Optymalna waga to 2-4 kg;
długość cięcia – przeważnie jest to ponad 50 cm, w efekcie czego wystarczy jedno pociągnięcie, aby przyciąć większą część żywopłotu;
ostrze – musi być wykonane z solidnego materiału i odporne na tępienie, często pokrywa się je warstwą niklu;
rękojeść – ma być dobrze wyprofilowana, inaczej możemy mieć problem z pewnym chwyceniem sprzętu w dłonie. Rękojeść powinna być pokryta antypoślizgową gumą, która zmniejszy ryzyko wypadnięcia nożyc z dłoni.

Jak dbać o elektryczne nożyce?

Nawet jeśli zainwestujemy w nożyce renomowanej marki, szybko ulegną awarii, gdy dobrze o nie nie zadbamy. Zawsze po zakończonej pracy trzeba dokładnie oczyścić sprzęt z resztek przyciętych gałązek. Można do tego użyć miękkiej szmatki lub delikatnej szczoteczki. Co pewien czas powinniśmy przyjrzeć się listwie tnącej. Jeżeli zauważymy na jej powierzchni uszkodzenia, warto oddać nożyce do serwisu. W przypadku urządzeń elektrycznych istotne jest też regularne smarowanie listwy specjalnym smarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *