szklanka wody

Zestaw hydroforowy

Zestaw hydroforowy jest urządzeniem, które ma za zadanie dostarczyć określoną ilość wody do odbiorców, a także utrzymania prawidłowego ciśnienia w instalacji. Jak zbudowany jest taki zestaw? Na jakiej zasadzie działa? Gdzie najczęściej jest potrzebny taki sprzęt?

Zestaw hydroforowy – budowa

nalewanie wodyWarto zauważyć, że zestaw hydroforowy posiada szereg elementów, które wpływają na jego poprawne działanie. Są to głównie pompy, rurociągi ssawne i tłoczne, zbiorniki hydroforowe, zawory odcinające i zwrotne, sterowniki w szafie sterowniczej, a także zawory uzupełniające powietrze i urządzenia kontrolne oraz pomiarowe. Urządzenie umieszczone zostaje na nośnej konstrukcji, która zainstalowana jest na specjalnych podkładkach. Zawory odcinające są instalowane na rurociągach, natomiast tłoczny rurociąg dodatkowo posiada zawór zwrotny. Standardowe zestawy tego typu składają się z 3 do 6 pomp, z których jedna jest pompą rezerwową. W zestawie znajdują się określone rodzaje pomp – pionowe, monoblokowe lub wielostopniowe.
Wewnątrz zbiornika ciśnieniowego (czyli hydroforu membranowego) zamontowana jest membrana kauczukowa, która ma za zadanie oddzielać wodę od powietrza. W skład zbiornika wchodzą także: zawór odcinający, spust i zawór do uzupełniania powietrza. Liczba zbiorników w zestawie zależy od tego, na jaką wydajność pomp postawimy i zazwyczaj obejmuje od 1 do 3 zbiorników. Co ciekawe, pojemność jednego hydroforu oscyluje w granicach ok. 25 m3.

Działanie zestawu hydroforowego

Zestaw hydroforowy działa na tej zasadzie, że zainstalowana pompa z regulowanymi obrotami działa jedynie w przypadku małych rozbiorów wody z sieci. Sterowana jest za pomocą przetwornicy częstotliwości i ulega włączeniu, jeśli osiągnie maksymalny poziom wydajności. W razie zaistnienia potrzeby, sterownik włącza kolejną pompę. Rosnące rozbiory wody sprawiają, że ciśnienie w sieci wodociągowej ulega spadkowi. Wtedy zaczyna działać sterownik, który ma zadanie utrzymać daną wartość ciśnienia w określonym zakresie. Włączone zostają kolejne pompy, co prowadzi do wzrostu ciśnienia, a później wyłączenia pomp w przypadku, gdy ciśnienie zostaje osiągnięte w wartości maksymalnej.

Zestaw hydroforowy jest niezbędnym urządzeniem wszędzie tam, gdzie pragniemy uzyskać dostęp do bieżącej wody z kranu. Jest to sprzęt, który często jest używany i wpływa na komfort podczas pobierania wody. Zazwyczaj znajduje zastosowanie na działkach rekreacyjnych, ale także w domach jednorodzinnych, w których nie ma podłączenia do sieci wodociągowej. Wart postawić na dobre jakościowo urządzenie, które będzie sprawnie działać przez wiele lat. Dostęp do wody jest potrzebny w większości miejsc, dlatego jeśli nie ma możliwości korzystania z sieci wodociągowej, wtedy takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne. Te innowacyjne sprzęty bazują na nowych technologiach i ciekawych opcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij